دوتا ۲ را در واقعیت بازی کنید | انقلاب بازی ها

product-family-steamlogo1
توسط - موضوع اخبار

به نظر می رسد سال ۲۰۱۶ سال انقلاب تکنولوژی واقعیت مجازی (Virtual Reality یا به اختصار VR) در صنعت گیم خواهد بود.

این کار قبلا هم امتحان شده بود، اما اکنون با پیشرفت سخت افزار ها امکان حقیقت بخشیدن به تصورات و ایده های بازیسازان تا حد قابل قبولی وجود دارد. گرچه هنوز امکان استفاده گسترده از این تکنولوژی میسر نشده است، اما با این حال با نگاهی به کمپانی های بزرگی که در این زمینه با یکدیگر رقابت می کنند می توان حدس زد که در سال های آینده شاهد تکامل سریع VR خواهیم بود. Oculus, Sony, HTC, Valve و Microsoft در تلاش هستند تا تجربه های جدیدی را با فناوری واقعیت مجازی به کاربران عرضه کنند و بازی های کامپیوتری به طور واضح در این زمینه پیشتاز خواهند بود.

به بازار آمدن Oculus Rift و HTC Vive موجب ورود سیل عظیمی از بازی ها و برنامه های کاربردی VR به بازار شد که این مسئله برای رشد این تکنولوژی نوظهور بسیار مفید است. این تکنولوژی هنوز به حدی نرسیده است که بتوان به وسیله آن به طور روان و آزاد وارد دنیا های مجازی قابل باور و پر از جزییات شد، اما فعلا بهترین گزینه برای پیشرفت این تکنولوژی تبلیغ و معرفی هر چه بیشتر آن است. جمعیت طرفداران ورزش های الکترونیک به دلیل رشد مداوم و دانش درباره تکنولوژی و علاقه خود نسبت به این زمینه بهترین گزینه برای آزمایش این فناوری توسط کمپانی هایی مثل Valve هستند. اواخر سال قبل، Valve دمویی را منتشر کرد که در آن می شد به وسیله فناوری واقعیت مجازی به کند و کاو در فروشگاه مخفی دوتا ۲ پرداخت. با وجود این که این دمو از نظر فنی چیز خاصی برای ارائه نداشت، اما به طور کامل در القای فضای بازی دوتا موثر بود و به وضوح برای جلب نظر هواداران دوتا و بازی دیگر این ژانر طراحی شده بود. حس بی نظیری که تجربه واقعیت مجازی به کاربر ارائه می دهد را نمی توان با تماشای ویدیو های بازی دیگران درک کرد. تنها راه قانع کردن کسانی که نظر خوبی نسبت به این تکنولوژی ندارند وادار کردن آن ها به استفاده از آن است. به عبارتی، تبلیغ این تکنولوژی کم و بیش توسط خود کاربران، در اتاق پذیرایی و در مقابل دوستان و خانواده صورت می گیرد.

Valve چندی پیش از ابزار دیگری برای دوتا ۲ رونمایی کرد که به کاربران اجازه دیدن بازی ها را با استفاده از VR می دهد. به نظر می رسد این برنامه کم و بیش همان ابزاری است که در وبسایت رسمی دوتا ۲ وجود دارد، اما تماما اجزای آن به صورت سه بعدی با خود بازی ترکیب شده اند. ضمنا این ابزار به جای کلاینت بازی از Twitch استفاده خواهد کرد.

با این همه، این تنها بازی ها نیستند که از صفحه های دو بعدی به دنیای سه بعدی آمده اند، بلکه ابزار های خلق بازی ها هم به آرامی در حال مهاجرت به دنیای واقعیت مجازی هستند. هنوز در ابتدای راه هستیم اما به نظر می رسد این ابزار ها به مرور بیشتر و پر طرفدار تر خواهند شد. هم اکنون عده ای از طراحان آیتم در ورک شاپ CSGO و Dota برای طراحی آیتم های خود از ابزار شگفت انگیز Tilt Brush (که قابلیت طراحی در فضای سه بعدی را دارد و بخشی از پتانسیل آینده VR را به نمایش می گذارد) کمک می گیرند، اما با این حال هنوز به شدت بر ابزار های مرسوم متکی هستند.

به طور خلاصه، فناوری واقعیت مجازی در حال حاضر بیشتر شبیه چیز غیر ضروری ای است که برای جذاب کردن بازی ها به آن ها چسبانده می شود، اما در عین حال نشان دهنده احتمالاتی هستند که در آینده می توانیم در بازی ها تجربه کنیم. میتوانید با کلیک راست برروی استیم از گوشه سمت راست گزیته VR را ببینید

اشتراک گذاری

  • Facebook
نویسنده: NeVeRMinD دیگر مطالب ارسال شده توسط

یک دیدگاه در "دوتا ۲ را در واقعیت بازی کنید | انقلاب بازی ها"

  1. همه چیز ۱۳۹۵/۰۲/۰۳ در ۱۱:۴۸ - Reply

    همان طور که امروز چیز هایی وجود دارد که دیروز فکرش را نمیکردیم فردا هم چیز هایی خواهد آمد که امروز فکرش رو نمیکنیم!

ارسال یک پاسخ